قاب اویستر رولکس


پشت قاب پیچی، شیاربندی رولکس 
پشت قاب اویستر روی قاب میانی پیچ و محکم می‌شود. شیاربندی بارز پشت قاب اویستر، میراث‌دار اویستر عرضه‌شده در سال ۱۹۲۶ است که فقط ابزاری ویژه با آن هماهنگ است؛ این ابزار تنها در انحصار ساعت‌سازان مجاز رولکس است و بنابراین فقط آن‌ها می‌توانند به موتور دسترسی داشته باشند.

 

قاب میانی مستحکم
قاب میانی اویستر (بخش مرکزی قاب) از اویستراستیل مستحکم ، طلای ۱۸ عیار یا پلاتین ماشین‌کاری و مُهر شده است. این قاب بی‌نهایت محکم بوده و بستری است که سایر قطعات قاب به خوبی روی آن سوار می‌شوند. برخی مدل‌های حرفه‌ای دارای محافظ پیچ جانبی هستند؛ این شانه‌ها به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از قاب میانی مُهر شده‌اند.

 

امروزه، همه ساعت‌های اویستر رولکس به لطف ساختار قاب حیرت‌انگیز خود، تا عمق ۱۰۰ متری (۳۳۰ فوت) و ساعت‌های غواصی Rolex Deepsea رولکس نیز تا عمق ۳۹۰۰ متر (۱۲۸۰۰ فوت) به طور تضمینی ضد آب هستند.

 

با تاج موفقیت بر سر

پیچ کوک

پیچ کوک ساعت‌های رولکس، شاهکاری ظریف از تخصص فنی است، از حدود ۱۰ قطعه تشکیل می‌شود و به طور نفوذناپذیر بر قاب ساعت پیچ می‌شود. بدین ترتیب رولکس برای نخستین بار در تاریخ ساعت‌سازی، پیچ کوک ضد آب را ساخت؛ این پیچ کوک رابط امنی میان دنیای محافظت‌شده و نفوذناپذیر درون ساعت و عناصر آسیب‌زای دنیای خارجی است.

قفل توئین‌لاک رولکس و پیچ کوک تریپلاک از دو یا سه منطقه مهروموم شده استفاده می‌کند تا تضمین نماید که در ایمنی در برابر آب به نفوذناپذیری دریچه زیردریایی می‌باشد.

 

عدسی سیکلوپس

ذرّه‌بینی که در سال ۱۹۵۳ به صورت انحصاری توسط رولکس برای تاریخ‌شمار نمادین Datejust ساخته شد. نام آن از اسم غول یک‌چشم در اسطوره‌های یونان گرفته شده است. مشخصه بارز ساعت‌های رولکس که از دور به راحتی قابل تشخیص است. ساخته‌شده از همان یاقوت ضدخشی که شیشه متصل به آن نیز از آن جنس است. دارای پوشش ضد انعکاس دوگانه برای تضمین خوانش بسیار واضح تاریخ.

 

دور قاب‌ شیاردار 
در ابتدا شیاربندی دور قاب اویستر جنبه کاربردی داشت و کارکرد آن پیچ کردن دور قاب به قاب و کمک به تضمین قابلیت ضد آب ساعت بود. بنابراین این شیارها شبیه شیارهای پشت قاب بود و به منظور حفظ قابلیت ضد آب، با ابزار‌های مخصوص رولکس به قاب پیچ شده بود. 

 

در رولکس، ظاهر و کارکرد اغلب در تناسب نزدیک با یکدیگر هستند. این به طور اخص در مورد دور قاب صدق می‌کند که بخشی اساسی در هویت بصری  قدرتمند ساعت‌های اویستر است. پس از سال‌ها دور قاب در اشکال مختلف، ثابت و قابل چرخش عرضه شد که بسته به نوع ساعت کارایی جدیدی دارد: مدت غواصی، منطقه زمانی دوم، نمایشگر ۲۴ ساعته، مقیاس سرعت سنج و غیره.

شاخه بندی

بالا