rolex


کارآفرین رویاپرداز

 

 

سال‌های آغازین

در اوایل قرن بیستم، کارآفرینی خوش‌ذوق در لندن در آستانه موفقیتی عظیم بود. هدف او چه بود؟ هدف او معرفی و ایجاد برندی بود که نام آن امضای بی‌همتایی در دنیای ساعت‌سازی است: رولکس. این نام جدید، که در سال ۱۹۰۸ انتخاب شد، به یکی از بهترین و معتبرترین برندها در چند دهه اخیر تبدیل گردید. وقتی هانس ویلسدورف خاطرات خود را مرور می‌کرد، موانعی که بر سر راه او بود به نظر گذرناپذیر می‌آمد.

این کارآفرین، فعالیت خود را با کارهای خیلی کوچک آغاز کرد ولی قابلیت‌های بسیار با ارزشی داشت: دیدگاه درست، امید به آینده، پشتکار و توانایی استثنایی در کار. او که در سن دوازده سالگی والدین خود را از دست داده بود، توانست با اتکا بر ارادۀ خود از چالش‌ها عبور کند. هانس ویلسدورف موفق شد اولین ساعت مچی ضدآب خودکوک با روتور پرپچوال را ابداع کند. این ساعت به ساعتی شاخص از لحاظ ظاهر و کیفیت تبدیل شد.

 

بازتولید ساعت اویستر

در انگلستان دوره ادوارد، پیوسته به ساخت ساعت‌مچی با دید تردید نگاه می‌شد و ساخت آن را «بسیار پیچیده، بسیار حساس و نامتعارف» می‌دانستند. ولی هانس ویلسدورف به حس غریزی خود، باورها و نوآوری‌اش ایمان داشت و توانست به آرزوی خود که ساخت ساعت رولکس - Oyster Perpetual - بود برسد؛ ساعتی که نماد قابلیت ضدآب است و دقیق، مستحکم و مقاوم در برابر هر گونه شرایطی می‌باشد.

 

اما هانس ویلسدورف دانش خود در ساعت‌سازی، روحیه پیشگام و تفکر متفاوت خود را وقف بهبود قابلیت‌های فنی و شاخصه‌های زیبایی ساعت‌های رولکس نمود و راه موفقیت را برای این شرکت هموار کرد. تلاش بی‌وقفه او برای رسیدن به کمال همواره با سخاوت ذاتی و ایمان راسخ به توانایی انسان برای آفرینش و مقابله با سختی‌ها همراه بوده است. هانس ویلسدورف، مردی مهربان بود که همواره آماده مواجهه با چالش‌ها بود و همیشه اطرافیان خود را به سخت‌کوشی تشویق می‌کرد.

از سنت‌ها تا نوآوری. پس زدن مرزها تا الهام‌بخشی. این عقاید به رولکس این توانایی را داد که محصولی استثنایی تولید کند؛ ساعتی که حاصل تخصص حرفه‌ای در کنار توانایی انسانی در شاخه‌های مختلف است.

 

تخصص یکپارچه

 

 

تخصص‌های متنوع

رولکس، به عنوان شرکتی مستقل و یکپارچه و به لطف مهارت و دانش گستردۀ کارکنانش در تولید کاملا مستقل است. ساعت‌سازان، مهندسان، طراحان و دیگر متخصصان از مرحله طراحی تا ساخت ساعت‌ها دوشادوش یکدیگر کار می‌کنند. فرهنگ شرکت رولکس با احترام به تمام ارزش‌های انسانی، بر پایه مهارت و تخصص در تمامی فعالیت‌های این شرکت بنا نهاده شده است.

کارکنان رولکس همگی افرادی متخصص در رشته‌ خود هستند. گرد هم آوردن این تخصص‌ها از ریخته‌گری طلا گرفته تا ماشین‌کاری و پرداخت‌کاری و مونتاژ موتور، قاب، صفحه، بند و نیز جواهرنشانی، همگی برآمده از تسلط این شرکت بر تولید قطعات خود است. این برند به لطف تجهیزات تخصصی انحصاری این قابلیت را دارد که کیفیت ساعت‌ها را به طور مداوم بهتر کند. به لطف شبکه استثنایی خدمات از پس از فروش، سراسر جهان از دانش رولکس بهره‌مند شده‌اند.

 

در جستجوی برتری

برای تضمین حفظ مهارت‎‌های این برند، رولکس مرکز آموزش منحصربه‌فرد خود را تأسیس کرد. این مرکز که در ژنو واقع شده، در راستای حفظ ارزش‌های برند و پیشرفت کارکنانش آموزش‌هایی را برای کارکنان و کارآموزان در نظر گرفته است. هدف این شرکت انتقال مهارت و تجربه به نسل جوان‌تر است.

 

هانس ویلسدورف می‌خواست که همه جوانب را هم در بُعد موفقیت تجاری رولکس و هم در بُعد شرایط کاری کارکنان رعایت کند. هدف این مرکز آموزشی، انتقال میراث این شرکت از راه آموزش و پرورش اشخاص است. در واقع هدف برند این است که مانند الگو و منبعی الهام‌بخش برای نسل حاضر و نسل‌های بعد باشد.

 

ساعت متفاوت

 

ساعت پیشگام

حدود یک قرن پیش، هانس ویلسدورف دقیق‌ترین و قابل‌اعتمادترین ساعت‌مچی در جهان را ابداع کرد. به لطف الزامات سختگیرانه، امروزه این برند همچنان در خط مقدم فناوری تولید ساعت قرار دارد و در صدد بهبود مداوم آن‌ها در طول زمان است.

مجموعه Oyster Perpetual حاصل موفقیت مدل اولیه اویستر بود که در سال ١٩٢۶ توسط رولکس و در انحصار آن عرضه و ثبت گردید. این ساعت به عنوان اولین ساعت ضد آب جهان، نقش پیشگامانه‌ای در توسعۀ ساعت‌های امروزی ایفا کرد. ساعت اویستر در طول سال‌ها مفتخر به نوآوری‌های بی‌شمار دیگری – همچون قابلیت خودکوک به وسیله روتور پرپچوال (۱۹۳۱) – شد که به مدل‌های مختلف این مجموعه ماهیت بخشید و موجب آوازۀ برتری رولکس از لحاظ دقت و اطمینان در صنعت ساعت‌سازی شد.

 

تکامل این مجموعه

اوایل دهه ۱۹۴۰ که ظاهر ساعت اویستر قطعی شد، اویستر به‌تدریج به مجموعه‌ ساعتی با قابلیت‌های جدید و فناوری نوآوارانه بدل شد. تمام مدل‌ها ویژگی‌های بنیادین این مجموعه را دارند و به لطف ظاهر این مجموعه در یک نگاه قابل تشخیص هستند. امروزه رولکس شامل ۱۵ مجموعه از ساعت‌های کلاسیک نظیر Datejust، Day-Date و Sky-Dweller و همچنین ساعت‌های حرفه‌ای برای فعالیت‌های خاص مانند Explorer، Submariner و GMT-Master II است.

 

قابلیت‌های ساعت رولکس در سخت‌ترین شرایط، از عمیق‌ترین نقاط اقیانوس تا بالای بلندترین کوه‌ها، بر فراز ابرها و در زمین‌های مسابقه اتومبیل‌رانی ثابت شده است.

 

رولکس برای اطمینان از کیفیت محصولاتش، همه قطعات ضروری ساعت‌های خود را مستقلاً در کارخانه خود طراحی و تولید می‌کند؛ از ریخته‌گری آلیاژ طلا گرفته تا ماشین‌کاری، ساخت، مونتاژ و نهایی کردن موتور، قاب، صفحه و بند. این شرکت که پیشگام در ساعت مچی است، منشاء نوآوری‌های بزرگ و فراوان در عرصه صنعت ساعت‌سازی بوده و در طول تاریخ خود، بیش از ۵۰۰ گواهی اختراع را به نام خود ثبت کرده است.

 

تعهد به بهتر کردن جهان

 

 

در طول تاریخ، رولکس با رویدادها، مؤسسات و افراد مهمی همکاری کرده که فعالیت‌ها و تعهدات آن‌ها منبع الهام‌بخشی بوده است. این برند، با الهام از منش بنیان‌گذار خود، شروع به حمایت از پروژه‌ها و افرادی کرد که ارزش‌هایی مطابق با این برند در جهت حفظ برتری و کیفیت و جابجا کردن مرزها دارند.

 

چنین بود که رولکس مفهوم «چهره ماندگار» را در سال ۱۹۲۷ با شناگر بریتانیایی به نام مرسدس گلیتز معرفی کرد که قابلیت ضدآب ساعت‌های رولکس را به جهانیان نشان داد. از آن زمان، رولکس توانست با تعداد زیادی از افراد با توانایی‌ها و استعدادهای استثنایی همکاری کند و از ابتکارات سازمان‌های مطرح و نیز پروژه‌های شخصی این چهره‌های ماندگار حمایت کند.

 

آزمایشگاه زنده

برای هانس ویلسدورف، جهان شبیه آزمایشگاهی زنده بود. در دهه ۱۹۳۰، رولکس ساعت‌هایش را در شرایط زندگی واقعی آزمایش کرد. کاوش‌گران این ساعت‌ها را در سخت‌ترین شرایط و در غیرقابل دسترس‌ترین مکان‌های این کره‌خاکی تحت آزمایش قرار دادند. این کاوش‌گران همچنین در طول زمان تأکید زیادی بر حساس بودن زیست‌بوم زمین و ضرورت حفظ آن داشته‌اند. رولکس ماجراجویانی که پیشگامان حفظ محیط‌ زیست بودند را مورد حمایت کامل خود قرار داد.

امروزه رولکس با بیش از ۱۰۰ رویداد مهم جهانی از مسابقات قهرمانی و ویمبلدون گرفته تا نمایشگاه دوسالانۀ معماری ونیز و مراسم اسکار® همکاری دارد. این برند ارتباط تنگاتنگی نیز با بیش از ۸۰ سازمان معروف مانند R&A، سالن تئاتر لا اسکالا در میلان و آکادمی علوم و هنرهای سینمایی دارد. این برند بیش از ۱۴۰ چهره ماندگار دارد؛ چهره‌هایی نظیر اسطوره تنیس راجر فدرر، زیست‌شناس دریا سیلویا اِرل و فیلم‌ساز مارتین اسکورسیزی. افزون بر این، دو برنامه نیز راه‌اندازی شد: جوایز رولکس به پیشگامان و ابتکار هنری استاد و شاگرد رولکس. برنامۀ اول به حمایت از افرادی می‌پردازد که پروژه‌هایی نوآورانه در مقابله با چالش‌های بزرگ دارند و برنامۀ دوم در پی تعالی هنر و فرهنگ است تا اطمینان حاصل شود که میراث هنری جهان به نسل بعد انتقال می‌یابد.

 

از شروع داستان رولکس، همواره نام رولکس با تلاش مداوم برای برتری و میل به جابجایی مرزهای ساعت‌سازی همراه بوده است.

کوشش برای پیشرفت، هرگز تسلیم نشدن و داشتن طرز فکر متفاوت. به لطف بنیان‌گذار رولکس، هانس ویلسدورف، که به قدرت نیروی انسانی بیش از هر چیز ایمان داشت، این برند همواره در جهت نوآوری و پیشرفت و همچنین تضمین موفقیت دائمی قدم برداشته است.

شاخه بندی

بالا